Ako saunovať zdravo a efektívne

 1. Pred každým vstupom do sauny utrite  vodu z povrchu tela.
 2. Do sauny  si zoberte iba plachtu či osušku, na ktorú  si sadnete alebo ľahnete. Pri saunování je nevhodné sedieť spôsobom ako na stoličke – hrozí riziko zavratí alebo bolesti hlavy.
 3. V saunách môžete dýchat nielen nosem,ale tiež ústami. Pri pocitu pálenia vzduchu pri dýchání môžete prekrýt nos i ústa dlaňou. Dýchajte frekvenciou, ako ste bežne zvyknutí.
 4. Po uplynutí doporučenej doby saunovania alebo pri pocite pálenia ušných lalôčikov, špičky nosa či bradaviek opustíte saunu.
 5. Pri potení môžete veľmi ľahko hladiť a utierať  povrch tela, čo pomáha otvárať kožné póry a vyplavovať nečistoty z kože.
 6. Opláchnite sa pod sprchou a ochlaďte v kadi s ľadovou vodou  – pozvoľným ponáraním, nie skokom! Pokiaľ možno aj s hlavou alebo aspoň po zátylok.
 7. V ľadovej vode sledujte priebeh 3 fáz v celkovej dĺžke cca 2-5 minut:
  • Najprv sa dostaví pocit chladu.
  • Potom začnete cítiť teplotnú pohodu.
  • V poslednej fáze, keď opäť nastúpi pocit chladu, kaďu s vodou opusťe a vráťte se do sauny
 8. Procedúru teplo - chlad opakujte aspoň 3x. Po poslednom ochladení se opláchnite vlažnou vodou (nepoužívajte už mýdlo) a zabaľte se do osušky či županu.
 9. Po saunováni prejdite zabalení a osušení aspoň na 20 minut relaxovat do odpočívárne, V této fázi nezabudnite riadne doplniť tekutiny. Vhodný je chlazený čaj, minerálka nebo vybrané isotonické sportovní nápoje.
 10. Keď ste sa  saunovali správně, budete se cítiť  príjemne uvoľnenie a únavu. Blahodárné účinky by zrušila konzumácia alkoholu alebo fajčenia,